Patryk TikTak Matela

Założenia Fundacji

Kiedy pojechałem na beatboxowe Mistrzostwa Świata w sierpniu 2023, spotkałem tam wielu organizatorów bitew narodowych – z całej Europy, a nawet Australii czy Azji. Praktycznie wszystkie te organizacje zrzeszały się w NGO, co umożliwiało im szybszy rozwój, pozyskiwanie środków, kontakty międzynarodowe. Pomyślałem wtedy, że już czas. Fundacja Instytut Beatboxu powstała w październiku 2023 roku w Warszawie.

Zrzeszamy najlepszych beatboxerów z kraju, szkolimy, tworzymy materiały, aby cała społeczność beatboxowa rosła. Organizujemy Mistrzostwa Polski, które w 2024 będą miały swoją 20. edycję. Wprowadzamy beatbox do szkół.

To naturalne, że następne pokolenia beatboxerów będą stały na naszych barkach. Zapewnimy im najlepsze warunki rozwoju sztuki jakie tylko możemy. Tutaj, w Polsce.

Patryk TikTak Matela
Fundator i Prezes Fundacji Instytut Beatboxu

Patryk TikTak Matela
sygnet Fundacji Instytut Beatboxu

Misja Fundacji

Misją Fundacji Instytut Beatboxu jest popularyzowanie sztuki wokalnej human beatbox w Polsce i za granicą oraz rozwój społeczny poprzez jej praktykę.

Wprowadzamy wartości rozwoju, szacunku, zdrowego współzawodnictwa do świata młodych. Wierzymy, że dzięki human beatbox ludzie mogą znaleźć swój cel
w życiu, poznać ciekawych znajomych, zostać częścią grupy, która wspiera się i motywuje do kreatywnego działania.

Używamy human beatbox jako narzędzia do działań społecznych. Pokazujemy pasję, która nic nie kosztuje, a może zmienić życie. Aktywizujemy środowiska wykluczone, ćwiczymy mięśnie mowy z maluchami, dajemy konkretne umiejętności rozwoju, integrujemy.

Chcemy ugruntować sztukę human beatbox w muzyce głównego nurtu, popularyzować tego typu brzmienia w mediach, na koncertach i warsztatach. Chcemy stworzyć system edukacji beatboxowej, wyszkolić kadrę instruktorów, dać sprawdzone narzędzia nauczycielom muzyki i logopedom. Chcemy zorganizować Mistrzostwa Świata w Polsce. Chcemy, aby za 10 lat było 10 razy więcej beatboxerów w Polsce.

sygnet Fundacji Instytut Beatboxu

Zarząd Fundacji

Patryk Matela

Patryk Matela

Prezes Zarządu, Fundator

TikTak. Aktywista beatboxowy od 20 lat, organizator Polish Beatbox Battle. Autor 2 książek o beatboxie.

Piotr Jarosz

Piotr Jarosz

Członek Zarządu

Bobby. Mistrz Polski 2017 solo i mistrz Polski 2016 w kategorii duet. Członek zespołu Audiofeels. Edukator beatboxowy.

Rafał Krzykała

Rafał Krzykała

Członek Zarządu

Krzyku aka Silent. DJ, beatboxer, aktywista, organizator wydarzeń muzycznych pod marką Silent Music.

Klaudia Mitchell

Klaudia Mitchell

Członek Zarządu

Wokalistka, wspiera projekty beatboxowe. Koordynatorka, managerka, prywatnie żona beatboxowego mistrza Sri Lanki.

Przemysław Fryc

Przemysław Fryc

Członek Zarządu

Muzaman – beatboxer, producent muzyczny i liveactowiec aktywny w Polsce i za granicą. Promotor muzyki wokalnej w Polsce.

Cele Fundacji

  1. Działanie na rzecz edukacji, promocji kultury i tworzenia otwartej społeczności, w której każdy może rozwijać swój potencjał artystyczny.
  2. Wspieranie i pomaganie dzieciom, młodzieży i dorosłym w rozwoju artystycznym przy pomocy sztuki human beatbox (rozumianej jako rytmiczne tworzenie dźwięków perkusyjnych za pomocą narządów mowy) i innych technik wokalnych.
  3. Promocja i propagowanie działań artystycznych, a w szczególności sztuki human beatbox na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
  4. Aktywizowanie społeczeństwa oraz wyrównywani­e szans, działania inkluzywne zwłaszcza wobec grup wykluczonych ze względu na status materialny, miejsce zamieszkania, wyznanie, orientację seksualną czy przekonania.
  5. Edukacja pozaformalna, animacja kultury, rozwijanie kompetencji przyszłości, kompetencji cyfrowych na wszystkich poziomach i w każdym wieku.
  6. Realizacja badań, kampanii edukacyjnych i społecznych związanych głównie ze sztuką beatboxu i pokrewnymi technikami pracy twórczej.
  7. Wspieranie inicjatyw oddolnych, działania na rzecz poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego, szczególnie poprzez rozwój artystyczny.

Działania Fundacji

  1. Promowanie twórców w kraju i za granicą
  2. Organizowanie mistrzostw Polski w human beatbox
  3. Organizowanie warsztatów, wykładów, festiwali, pokazów, wystaw, koncertów i wszelkich wydarzeń promujących beatbox w kraju i za granicą
  4. Tworzenie i prowadzenie programów mentoringowych dla twórców i edukatorów. Kształcenie nauczycieli i instruktorów beatboxu. Fundacja może zapewnić stypendia lub wsparcie finansowe dla tych, którzy mają ograniczony dostęp do kultury i sztuki
  5. Wspieranie zdrowia psychicznego, sprawczości i partycypacji poprzez aktywizację kulturalną.
  6. Wsparcie inicjatyw oddolnych i współpraca z innymi organizacjami i instytucjami. Wszelkie działania projektowe skoncentrowane na rozwoju wybranych i posiadających konkretne potrzeby społeczności.
  7. Tworzenie warunków do wymiany wiedzy i doświadczeń za pośrednictwem materiałów edukacyjnych, książek, albumów, poradników, wywiadów z artystami i innych zasobów związanych z beatboxem